5+1 ok, hogy legközelebb egy táncelőadást nézz meg
Színházba és moziba járni mindenki szeret, de gondoltál már arra, miben lehet más, ha legközelebb nem egy filmre ülsz be, hanem inkább egy táncszínházi előadásra?
Mi most összeszedtünk 5+1 okot, hogy miért lehet érdemes Neked is meglátogatnod egyet a jövőben, és hogy mit tartogathad számodra. Mutatjuk is:
1. A táncszínház művészeti élményt nyújt 🎨
A jól és igényesen összeállított táncelőadások izgalmas, kifejező koreográfiájukkal, zenei, díszlet- és jelmezvilágukkal, átgondolt dramaturgiájukkal egyedi hangulatot teremtenek, ami tökéletes egységgé összeállva kimagasló művészeti élményt képes nyújtani. Viszont vallom, hogy egy előadás minden esetben elsősorban kommunikáció. Akkor tud igazán jó lenni, ha a darab egésze, a „nyelvezete” – amelybe beletartozik minden fent említett: a koreográfia, a zene, a díszlet, a jelmez, a dramaturgia és így tovább – könnyen érthető mindenki számára. Sőt, a legideálisabb esetben több szinten teszi értelmezhetővé a művet, hogy bárki megtalálhassa benne a saját mondanivalóját.
Hogy mire gondolok?
Vannak, akik átlátják a mélyebb összefüggéseket, és észreveszik a legapróbb részleteket is. Előfordul, hogy nem azonnal, de a mű az előadása után is tovább dolgozik bennük, és lehet, hogy egyes részek csak napokkal később világosodnak meg számukra. Nekik teljesen más olvasatot tartogathat egy táncelőadás, mint például azoknak, akik éppen csak kikapcsolódásra vágynak, munka után fáradtan ülnek be a nézőtérre, és csak a szórakozást keresik – csak a sztoriért jöttek. (Vagy más okból csak a történet érdekli őket, nem kívánnak mélyebb következtetéseket levonni.) Egy előadás akkor igazán jó, ha az előbbinek és az utóbbinak is élményt tud nyújtani. (Mi erre törekszünk minden darabunk összeállítása és előadása során.)
2. Érzelmi hatás 🤩😵😭
Nem véletlen, hogy a legmélyebb érzelmeink hatására a zene az első eszköz, amihez ösztönösen nyúlunk (és ez fordítva is igaz lehet). Nem csak örömünkben. Gondoljunk csak sirató, keserves énekeinkre, rengeteg létezik belőlük. Itt van például ez a gyönyörű hajnali Kalotaszegről:
Mindehhez társul viszont, hogy legnagyobb örömünkben pedig például ösztönösen táncra kelünk. A zene és a mozgás kifejező ereje nem kérdés tehát.
Persze mindenki más szinten érzékeny erre, de egy biztos: igen változatos érzelmi utazásban lehet részünk egy táncszínházi előadást végignézve.
3. A katarzis élménye 🤩
Részben már taglaltam feljebb. A néző katarzishoz juttatása a rendező feladata (aki legtöbbször a koreográfus is egyben táncelőadások esetén). Mégpedig dolga egyrészt, hogy a mű egy egészet alkosson, amelybe minden apró részlet úgy illik bele, olyan átgondoltan, mint ahogy a kirakós darabkái a nagyobb képbe. Másrészt pedig, hogy a néző figyelmét úgy tudja irányítani ezekre a legkülönbözőbb, legapróbb részletekre, hogy azok végül kiadják az összképet, katartikus élményt nyújtva közben. Valahol olyan ez mint egy jó krimi.
4. Gondolatiság és aktualitás 🤔
Az érzelmekről – a lélekről – már volt szó feljebb, de mi a helyzet a szellemmel? Egy jó színházi darab (így táncszínházi is) annak is táplálékkal szolgál. A jó mű a fentiek mellett arról ismerszik meg, hogy elgondolkodtatja az arra fogékony nézőt: olyan kérdéseket feszeget, amelyek számára a saját életében is relevánsak, továbbá pedig – mindig azt mondom, hogy – a legideálisabb, ha ezekre az alkotó választ is nyújt, és nem csak a kérdést, a problémát veti fel.
De egy példán keresztül talán könnyebben megfogható a dolog. Az Eredetben „szó” esik a folytonos csatározásokról, ami jellemzi az embereket általában (gondolok itt a rengeteg gáncsoskodásra: mindannyiunknak vannak rosszakarói sajnos). A megoldást pedig az összefogás adja: ahogy Hunor végül megbocsát a Táltosnak, és együtt győzik le a gonosz erőket. Az út tehát az összefogáson, nem pedig a hadakozáson keresztül vezet.
5. Kultúrsokk 🥸
A néptáncon alapuló táncszínházi előadások (amilyenek a mieink is) rengeteget merítkeznek ősi hagyományainkból, népművészeti hagyatékunkból, legyen az képzőművészeti (pl. egy-egy jelmez- vagy díszletelemen) vagy éppen zenei, népzenei, népi hiedelem- vagy szokáskörbéli. Így, ha noha sokszor nem is tudatosul bennünk közben, de – tudat alatt is – rengeteg információhoz juthatunk egy-egy népcsoporttal kapcsolatban. Sőt, ha több nép népművészeti kincseiből építkezik egy előadás, ennek még akár többletjelentése is lehet. (Ez a mi esetünkben, itt a Kárpát-medencében számtalanszor fordul elő.) Aki valamelyest jártas ezekben a dolgokban, azoknak így még több információval szolgálhat egy ilyen darab. No persze, mivel némi előképzettséget igényel, a legfőbb mondanivalót nem erre szoktuk építeni. 😜
5+1. Szórakozás, kikapcsolódás, feltöltődés 🥰
Végül, de nem utolsó sorban egy előadás egyik legfontosabb célja a szórakoztatás, és hogy kikapcsolódást nyújtson, hogy együtt élhessék át az előadás varázslatos pillanatait a nézők. Legyen meg a „wow-élmény”. Legyen egyedi, könnyed, szemkápráztató, élvezhető, helyenként szomorú, olykor vicces, legyen benne kimagasló táncos teljesítmény – magyarul: érezze jól magát közben, aki nézi.
Mi a Kósart.-nál arra törekszünk, hogy a fentiek ránk mind igazak legyenek, és teljesüljenek előadásaink során. Ezért, ha megjött a kedved, tudod, mit kell tenned. 😉
Kattints a jegyekért: https://bit.ly/kosart-jegyek
0 hozzászólás